Pismo KBSA Članovima Europskog Parlamenta o Stanju Bošnjaka Sandžaka

[.pdf verzija]

Pismo KBSA Članovima Europskog Parlamenta o Stanju Bošnjaka SandžakaCijenjeni članovi Europskog Parlamenta,

Kongres Bošnjaka Sjeverne Amerike, krovna organizacija američkih i kanadskih Bošnjaka, je duboko zabrinut nastavljenim ugrožavanjem ljudskih prava nacionalnih i vjerskih manjina u Srbiji, a posebno Bošnjaka u Sandžaku.

Ministarstvo vjera Srbije, na čelu sa Bogoljubom Šijakovićem, nastavlja politiku narušavanja vjerskih prava Bošnjaka time što se mješaju u rad Islamske Zajednice u Sandžaku.

Nastojanje Ministarstva vjera da ugrozi prava Bošnjaka je dokazano činjenicom da su dozvolili i podstakli registriranje paralelne islamske zajednice sa sjedištem u Beogradu znajući da ce prouzrokovati podjelu i zbunjenost obespravljenih Bošnjaka. Ovo je i dalje evidentirano od U.S. State Department-a u njihovom izvještaju za 2008 godinu o stanju ljudskih prava u Srbiji, objavljenog 25. februara 2009-e godine.

“U toku godine, Islamska Zajednica je ostala podijeljena na političkoj osnovi. Jedna se grupa pridružila novo organiziranom Rijasetu u Beogradu, dok je druga zadržala svoje tradicionalne veze sa Rijasetom u Bosni i Hercegovini. Obje zajednice su optužile Ministarstvo vjera za sukob i za prekršaj zakona time što je dozvolila usporedno registriranje.”

Ovi se događaji također moraju shvatiti u historijskom kontekstu da je Bošnjačka manjina iskusila sve vrste nasilja, uključujući kidnapovanje, zastrašivanje, maltretiranje, i uništavanje imovine za vrijeme srpske agresije na Bosnu i Hercegovinu. Gospodin Šijaković je javno pozivao na mržnju i nasilje protiv Bošnjaka i Hrvata za vrijeme rata. Sastajao se sa ratnim zločincima, uključujući s Radovanom Karadžićem, te javno pozivao na ubijanje i etničko čisćenje nesrpskog stanovništva u Crnoj Gori. Zbog navedenih činjenica, Gospodin Šijaković nema povjerenje kao visoki funkcioner u vladi Republike Srbije i treba da podnese ostavku.

Osim toga, nacionalne manjine su obespravljene u pogledu društvenih i ekonomskih mogućnosti u Srbiji. Ova činjenica je također potvrđena u izvještaju Komesara EU za ljudska prava, Tomasa Hammarberga, objavljenog 11. marta 2009-e godine u kojem stoji:

“Regija Raške, većinski naseljena Bošnjacima, ima veliki broj nezaposlenih i siromašnih zbog trajno slabe ekonomije i nedostatka privrednih investicija. Problemi još više dolaze do izražaja zbog veoma slabo razvijene infrastrukture. Isto tako, druge nacionalne manjine u Sandžaku kao i Albanci u južnoj Srbiji se nalaze u veoma lošoj poziciji radi ekonomske nerazvijenosti u ovim regijama.

Po Članu 14, Ustava Republike Srbije, država je dužna da zaštiti građanska prava svih nacionalnih manjina, i pruži posebnu zaštitu radi ostvarivanja potpune ravnopravnosti i očuvanja njihovog identiteta. Treći član, paragraf 76 štiti nacionalne manjine od diskriminacije dok paragraf 77 osigurava odgovarajuće zastupanje u vladavini.

Paragraf 81 u oblasti obrazovanja, kulture i informisanja podstiče duh tolerancije i međukulturnog dijaloga i preduzima efikasne mjere za unapređenje uzajamnog poštovanja, razumijevanja i saradnje među svim ljudima koji žive na njenoj teritoriji, bez obzira na njihov etnički, kulturni, jezički ili vjerski identitet.”

Republika Srbija nije izvršila svoju ustavnu dužnost da zaštiti prava Bošnjaka na potpunu ravnopravnost i čuvanje njihovog identiteta, uključujući vjerske slobode. Umjesto poticana mira, dijaloga, i privrednog boljitka za sve narode. Srbijanska vlada namjerno pokušava da stvori podjelu među Bošnjacima i da ih spriječi da postignu ravnopravan položaj.

Američki podpredsjednik Joe Biden, u njegovom obraćanju Parlamentarnoj Skupštini BiH 19. maja 2009-e godine, je izjavio da SAD “žele da vide da Srbija igra konstruktivnu ulogu u regionu”.

To treba započeti poštovanjem ljudskih i vjerskih prava nacionalnih manjina, uglavnom Bošnjaka, u Sandžaku i ostalim djelovima Srbije.

Najnoviji planovi regionalizacije Srbije, koji uključuju podjelu Sandžaka u dva regiona, pogoršavaju eroziju ljudskih, političkih i ostalih prava Bošnjaka u Srbiji. Zahtjevamo da svi planovi regionalizacije Srbije uzmu u obzir historijsku i političku situaciju na lokalnom nivou, i da zaštite interese Bošnjaka i ostalih nacionalnih manjina u Srbiji.

Zahtjevamo od članova Europskog Parlamenta da najoštrije osude Srbiju za loš tretman nacionanih manjina, izričito narušavajući Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju EU, koji je potpisan 29-og aprila 2008 godine. Kongres Bošnjaka Sjeverne Amerike je uvjeren da će Europski Parlament podržati osnovne vrijednosti ljudskih prava time što će zahtjevati od Srbije da se suoči sa svojom prošlosti i da obustavi svako ugrožavanje ljudskih prava. Samo kad Srbija prihvati punu odgovornost za svoja djela, može biti stabilnosti i napretka na Balkanu i u ostalim djelovima Europe.

S poštovanjem,

Mr. Haris Alibašić, Predsjednik
Upravni Odbor KBSA